Kettlebell, chlad, dech a soustředění...

Wim Hof Method

stránka pro účastníky workshopu

Nástroj pro zlepšení fyzického i duševího zdraví a kondice
- Wim Hof Method (WHM)

Tento článek vychází z poznatků, zkušeností a laického samostudia autora a není lékařským ani odborným popisem. Má sloužit jako úvod a představa toho, co WHM vlastně je a jak funguje. Prostudujte si i další zdroje viz odkazy níže a s WHM ideálně začněte podle instrukcí na www.wimhofmethod.comwww.wimhof.cz nebo po absolvování semináře u Wim Hof Method instuktora a držte se doporučení svého lékaře ;-)

1. Kdo je Wim Hof?

Wim Hof je nyní už téměř šedesátiletý Holanďan, kterému se přezdívá Ice Man neboli ledový muž. Je držitelem 26 Guinesových rekordů. Mimo jiné vydržel téměř dvě hodiny zasypán v ledu a u toho vědomě udržovat tělesnou teplotu tak, aby neumrznul. Pro běžného člověka je 20 minut v ledu smrtelných... Uběhl maraton na Polárním kruhu pouze kraťasech a sandálech. Uběhl maraton v Nabibské poušti bez jediné kapky vody a mnoho dalšího. Nejdříve ho lidé považovali za blázna, ale později to vědcům nedalo a začali ho zkoumat a testovat jeho postupy, díky kterým tohle všechno dokázal a vymykal se dosavadním vědeckým poznatkům.

Do zkoumáni se zapojily světové univerzity a lékaři. Měřením krevních testů a monitorováním jeho těla za různých podmínek zjistili, že díky své technice dokáže Wim vědomě ovládat (stimulovat i utlumovat) svůj imunitní, nervový a kardiovaskulární systém. V jednom z testů mu vpíchli do těla bakterii, která vyvolává silnou reakci v těle v podobě zvracení, vysoké horečky a bolestí po dobu několika hodin. Wim v leže na lůžku dokázal svou dechovou technikou a soustředěním reakci organizmu potlačit a po 15 minutách odcházel bez jakýchkoli příznaků. Lékaři naměřili, že Wim vědomě dokázal zvýšit hladinu adrenalinu, dopaminu, kortizolu a dalších hormonů v krvi. Později se zjistilo, že pomocí jeho dechového cvičení lze v klidu v leže vyloučit do těla více adrenalinu než má člověk, který poprvé skáče bungie jumping. Stejný pokus lékaři zopakovali se skupinou 12 lidí, které Wim za 4 dny svou techniku naučil a u všech se stejným překvapivým výsledkem jako u Wima. Naopak vzorek dalších 12 lidí, kteří Wimovu metodu neznali a nepoužili dopadl v testech podle očekávání s horečkami, bolestmi a zvracením.

S Wimem se život nemazlil. Odmalička ho něco táhlo ke chladu a začal, a tak se jednoho dne odhodlal vykoupat v ledové řece a okamžitě ho uchvátil pocit, který potom cítil. Po pravidelném koupání zjistil, že ho přestaly trápit nemoci, které měl a že obecně už přestal být k nemocem náchalný. Když byl mladý, zemřela mu žena. Trpěla psychickými problémy a spáchala sebevraždu. Wim zůstal na své 4 děti sám. Musel se psychicky vyrovnat s těžkou ztrátou a zároveň být schopný se o děti postarat. Přitom zjistil, že jeho rutina / metoda dokáže pomoci i v takto psychicky náročné situaci - že má pozitivní vliv na psychické zdraví, pocit štěstí, zvládání stresu.

Wim Hof neskromně prohlašuje, že zná klíč ke zdraví, síle a štěstí a každý člověk toho může dosáhnout díky jeho metodě. Zdraví, síla i štěstí je totiž věcí správné chemie v těle. Také dodává, že "feeling je understanding", tedy řekněme "cítění je porozumění", jinými slovy když člověk vyzkouší a pocítí účinky na vlastní kůži, pochopí, že a jak metoda funguje. A až poté může dohledávat a studovat vědecké pozadí, proč tomu tak je...

2. Účinky Wim Hof Method a její využití

WHM má na tělo celou řadu účinků. Resetuje nervový systém a reguluje hladinu hormonů v těle. Mění chemické prostředí v těle, Ph se stává více zásadité. Praktikováním WHM aktivujete jak sympatický, tak parasympatický nervový systém rovnoměrně, ovlivňuje reakci imunitního systému i kardiovaskulárního systému. Dosud měla věda za to, že se jedná o autonomní systémy, tzn. nelze je vědomě ovlivňovat. WHM však spolu se zkoumáním lékařů ukazuje, že existují techniky, díky nimž můžeme tyto systémy ovlivňovat a aktivovat vědomě! Tyto autonomní systémy mají také vliv na produkci tepla.

  • Sympatikus je zodpovědný za reakce těla zvané "bojuj nebo uteč" (fight or flight). Aktivací sympatika dochází ke zvýšení srdečního tepu, odsunu krve z kůže a z trávení, rozšíření průdušek, zvyšuje se výkon srdce a příliv krve do svalů. Dochází k rozšíření zornic a lepšímu vidění. Toto je automatická reakce těla, ke které dochází ve stavu ohrožení např. pokud byste byli svědky nehody nebo se setkali ztracení v lese s medvědem... Tělo je aktivováno na co největší výkon na úkor funkcí, které jsou v tomto případě nedůležité (trávení apod.). Do krve se vyplavuje adrenalin a jsou potlačeny zánětlivé reakce organizmu. V průběhu milionů let byl tento systém byl aktivován u člověka na denní bázi.
  • Parasympatikus naopak zajišťuje činnost těla v klidu, v bezpečí. Aktivuje trávení, zúžuje průdušky a snižuje se tak výměna plynů, předpokládá se snížená potřeba kyslíku, zúžují se zornice, zvýší se tvorba slin atd.

Ve kterém stavu dnešní člověk tráví více času, co myslíte? Přestože lidské tělo je miliony let evoluce zvyklé využívat oba systémy v rovnováze, v poslední 100 letech lidé tuto rovnováhu svým pokrokem, pohodlností ale i stresem a hektickou dobou porušili. Za tak krátkou dobu z pohledu evoluce se samozřejmě lidské tělo nezmění a nepřizpůsobí oproti tomu, jak bylo naprogramováno... Jako důsledek této nerovnováhy se objevují civilizační choroby, chronické problémy, psychichké poruchy, úzkosti, deprese, obezita apod.

WHM tedy pomáhá dostat tělo po chemické/hormonální stránce do přirozené rovnováhy a tím pozitivně působí proti mnoha vlivům dnešní doby. WHM má po celém světě statisíce příznivců, kteří sdílejí své zkušenosti s pozitivními účinky na internetu, např. ve facebookové skupině https://www.facebook.com/groups/wimhofmethod/. Byly zaznamenány pozitivní účinky na termoregulaci, kapacitu plic, fyzický výkon, při autoimunitních onemocněních, chronických zánětech, bolestech, zmírnění stresu, psychických obtížích, úzkostech, závislostech, problémy s nespavostí a mnoho dalšícho. Mimo jiné WHM dokáže zmírnit příznaky kocoviny :-) Mnoho efektů WHM je již vědecky zdokumentováno, další dokazují zkušenosti lidí, kteří WHM praktikují.

 

3. Tři hlavní pilíře WHM

Jak tedy výše zmíněných účinků a trénování těla dosánhout? Wim Hof využívá při všech svých rekordech, při boji s injektovanou bakterií i při vyrovnávání se se ztrátou manželky tyto 3 pilíře své metody. Každý z nich sám o sobě je přínosný samostatně, ale jejich spojením teprve dochází k násobení efektu. Základním prvkem je 15minutové dechové cvičení vycházející z jogových dechových technik - Wim mu dává jasný a srozumitelný postup, jak na něj. Díky dechovému cvičení se stává jednodušší praktikování dalších dvou pilířů - postupné vystavování chladu, jednoduše se dostanete do stavu meditace.

3.1 Dechové cvičení

Dechové cvičení jako základ metody. Připraví tělo na chlad i umožní dostat mozek do stavu meditace, soustředění, při pokročilých technikách i změněného stavu vědomí. Jedná se o řízenou hyperventilaci. Je nutné toto cvičení provádět v bezpečném prostředí, ideálně v leže na zádech nebo v tureckém sedu. Nikdy ne ve vodě či při řízení auta - cvičení může mít vliv na vaše vědomí! Ideální je provádět dechové cvičení s prázdným žaludkem buď hned ráno nebo 2 hodiny po jídle.

  • a) Nejdříve rozdýcháme, pozorujeme vlastní dech. Plně se uvolníme. Následně provedeme 30-40 co nejhlubších nádechů "do plna" (nosem či pusou) následovaných lehkým výdechem (nevydechneme úplně vše). Po těchto 30 nádeších bychom měli cítit jemné brnění rukou, tvářích, jemné točení hlavy. Je to způsobené zúžením cév, ke kterému dochází díky sníženému CO2 v těle, protože jsme jej vydýchali. Vydýcháním kyselého CO2 se Ph v těle posunulo na více zásadité. Zároveň jsme tělo zásobili kyslíkem. Ten se však bez přítomnosti CO2 nemůže uvolnit do tkání. Začíná se aktivovat sympatikus. Jsme připraveni na fázi b)
  • b) Po posledním 30. nádechu "do plna" úplně vydechneme a zadržíme dech. Jak dlouho to půjde. Budete překvapeni, že vydržíte déle než byste čekali (Minutu a půl? Dvě?). Je to tím, že reflex pro nádech spouští nikoli nedostatek O2 v těle, ale vysoká hladina CO2. Tím, že jsme ve fázi a) hladinu CO2 snížili, vydržíme do potřeby nádechu déle. V této fázi se začne kumulovat opět CO2 v těle a umožní uvolňování nahromaděného O2 do tkání. Je to okamžik, kdy se snadno dostanete do stavu meditace, pozorujte jen vlastní tělo jeho brnění a můžete si připadat, že plujete pod vodou. Vnímání času se mění. Jakmile se dostaví první pocit nádechu, vyčkejte ještě chvíli, napočítejte do 10 nebo 20 a pozorujte potřebu nádechu jako nestranný pozorovatel zvenčí. V tuto chvíli se tělo dostává do stavu "bojuj nebo uteč", protože má vysokou hladinu CO2 a spouští se poplach v těle, které si myslí, že je v ohrožení a mozek vyloučí adrenalin a další hormony. Sníží se práh bolesti. Následuje fáze c)
  • c) Potřeba nádechu je silná a vy se nadechnete hlubokým nádechem "do plna" a opět zadržíte dech tentokrát po nádechu - minimámlně na 15 vteřin nebo déle, pokud je vám to příjemné. Dochází k vyplavení dalších hormonů a po pravidelném tréninku se může vyloučit i tzv DTM v mozku. Jedná se o přírodní halucinogení látku, která existuje ve všem živém na zemi a lidský mozek ji vyplavuje údajně ve spánku (snění) nebo ve stavech blízkých smrti. V této fázi se budete asi cítit příemně, a také můžete mít potlačený sluch, jakobyste slyšeli vše okolo z dálky, avšak jakmile se dostaví potřeba opět vydechnout a nadechnout se, tento stav během pár vteřin zmizí.

První kolo máte za sebou. Nyní fáze a) - c) zopakujte ještě 2-3x po sobě (celkem tedy 3-4x) - bude to celkem trvat asi 15 minut. S každým kolem bude tělo reagovat více a ve fázi b) se zadržením dechu po vydechnutí vydržíte déle než v předchozím. Osobně v prvním kole obvykle vydržím bez vzduchu cca 1:30 a v dalších kolech se dostanu přes 2 minuty. Nejvíc jsem zatím ve 4. kole vydržel bez vzduchu v plicích 2:40. To vždy záleží na tom, jak je člověk najezený, v jaké je fyzické kondici, kolik má za sebou spánku apod.

Po posledním kole jen klidně dýchejte a chvíli si užívejte klid, jak se cítíte? S velkou pravděpodobností jako znovuzrození, nabití energií, s dobrou náladou, možná odpočatě, jako byste si dali hodinový spánek. Tělo je chemicky vyladěné, má snížený práh bolesti a jste připraveni na to, jít do studené vody pro další benefity - nebo na jakýkoli úkol potřebujete... Pokud provádíte toto cvičení před spaním, stačí po posledním kole zhasnout a užít si vydatný spánek.. Toto dechové cvičení je přesně to, díky kterému Wim dokázal potlačit reakce po infikování bakterií. Pokud na mě něco leze, často je toto cvičení rychlým řešením... Po dechovém scičení je tělo resetováno a zlepší se vstřebávání kyslíku.

3.2 Postupné vystavování chladu

Ideálně po dechovém cvičení jsme připraveni na to, odolávat chladu. Wim říká, že chlad je náš hřejivý přítel. Důležité při otužování je slovo POSTUPNÉ! Každý musí začít na své úrovni a den po tepla ubírat postupně. Otužování je výbornou prevencí proti nachlazením a rýmám, ale pouze za předpokladu, že k němu dochází 1) pravidelně 2) postupně. Pokud skočíte jednou za měsíc do ledové řeky a bude to jediné vaše otužování, je velká pravděpodobnost, že onemocníte - šok a stres pro tělo bude příliš skokový. Nejlepším obdobím pro začátek otužování je léto, ale pokud člověk dodrží body 1) a 2) může začít kdykoli. Ideální je začí studenou vodou ve sprše.

Pokud začínáte, po každé teplé sprše uberte na o něco studenější a sprchujte se s ní na závěr 10 sekund. Každý den uberete trochu teplé a po týdnu či dvou se dostanete na tu nejstudenější, co vám z kohoutku teče. Ideální je začít se studenou sprchou sprchovat od nohou a postupovat nahoru, hlavu z počátku vynechte. Jakmile se dostanete na nejstudenější vodu po běžném sprchování, začněte dobu sprchování studenou vodou prodlužovat postupně na minutu, tři minuty - můžete se dostat až na 10 minut. Takto se postupně dostanete k tomu, že teplou budete úplně vynechávat. Výborné účinky mají i střídavé sprchy - 30 sekund teplou, 30 sekund studenou - opakovat 3x (zakončit studenou). Pro někoho je tato varianta jednodušší. Střídavá i studená sprcha před spaním je také výborná na uvolnění po náročném dni a zajistí lepší spánek.

Zatímco teplá sprcha tělo uvolňuje, rozšiřuje cévy a póry v kůži a působí detoxikačně, studená sprcha stahuje cévy, chlad potlačuje záněty a celkově tělo aktivuje. Tímto stahováním a rozšiřováním cév člověk trénuje celkem 100 tisíc km cév, které v těle má a tím zlepšuje kardiovaskulární systém a zásobování kyslíkem všech tkání v těle.. Ty zůstávají pružné a díky jejich rozšíření a ztažení dochází lépe k jejich "pročištění" a odstraňování toxinů. Také má člověk lepší termoregulaci a Wim ukazuje že tento trénink má vliv i na celkovou kondici.

Chlad ve formě studené vody (která vede teplo 25x více než vzduch) také aktivuje v těle tzv. hnědý tuk. Jedná se o druh tuku, který narozdíl od bíleho tuku neslouží jako zásobárna energie, ale energii přímo vyrábí, přičemž spaluje bílý tuk. Přesněji řečeno, hnědý tuk pomáhá vytvářet teplo v případě, že je potřeba tělo zahřát. Lékaři měli za to, že hnědý tuk se vyskytuje jen u novorozenců a malých dětí, v dospělosti téměř vymizí. Zjistili ale, že vystavováním se chladu se hnědý tuk opět aktivuje.

Postupným otužováním se také tělo adaptuje na tento druh přirozeného stresu a tím pádem pro něj nebude první sychravé počasí už žádným stresem, který by oslabil tělo a propuklo nachlazení. A když už mě nachlazení potká, má výrazně lehčí průběh a za tři dny je pryč. Navíc se tělo naučí pracovat se stresovými hormony a potom se stává odolnější i vůdči statním druhům stresu, včetně toho "každodenního moderního".

Kromě vlivu vystavování chladu na tělo, prokrvení, celou kardiovaskulární soustavu a její trénování má studená sprcha (či pro pokročilé ledová koupel) blahodárný vliv na psychiku. To souvisí i s dalším bodem tohoto článku "Nastavením mysli". Když na sebe totiž pustíte studenou vodu nebo se ponoříte do ledové řeky spustí se v těle poplachová reakce. Bude vás nutit rychle dýchat (popadnout dech) a tento poplach vypíná přemýšivou část mozku, kterou v dnešní době málokdo umí vypnout jen tak vědomě. Ve studené vodě má tělo za úkol "jen přežít", udržet krev a teplotu u životně důležitých orgánů, vyrábět teplo a aktivuje se "zvířecí" část mozku. Pro vydržení ve studené vodě je však nutné naopak dech vědomě zpomalit a prohloubit. Soustředěním se na dech začnete přijímat chlad daleko lépe, mysl je soustředěná na zvládnutí poplachu a existuje jen přítomnost  - "tady a teď". Proto po vylezení ze studené vody plní endorfínů máte hlavu lehčí a každodenní problémy jsou v tu chvíli pryč. Kromě těchto všech výhod studené sprchy, také posilujete svou vůli a disciplínu!

3.3 Nastavení mysli, meditace

Souvisí s předchozími dvěma pilíři. Ve fázi b) u dechového cvičení má možnost člověk vypnout, meditovat a připravit hlavu na následnou ledovou sprchu (nebo jakoukoli jinou denní/životní situaci). V ledové vodě je třeba se uvolnit a mít nastavenou mysl na přijímání chladu a na klid, jinak budete trpět. Pokud půjdete do studené vody s nastavením, že to bude hrůza, že tam nevydržíte, že je vám zima už teď a dalšími negativními představami, bude pro vás toto vystavení chladu daleko težší. Je vhodné při nastavení mysli na to využít vizualizaci a představivost. Např. pokud provádíte dechové cvičení jako přípravu na studenou koupel, představa ohně změní následné vnímání chadu.

4. Odkazy, zdroje

Moje praktikování WHM

 

Mé prosincové koupání v zamrzlém pístovickém rybníce. Voda 2°C, vzduch 0°C.

Ledová káď na Vysočině, teplota vzduchu -8°C

 

L

Dvouhodinový výšlap v rakouských horách. Teplota -7°C

 

 V prosinci 2018 jsme v rámci hardcore víkendu zdolali Sněžku pouze v karaťasech.

 

 

Tyto stránky využívají soubory cookie.